Správy o kybernetických incidentoch z britského finančného sektora sa v roku 2018 zvýšili o 1 000%

Žiadosť o slobodu informácií adresovaná orgánu pre finančné správanie odhalila, že počet vyhlásených udalostí vzrástol zo 69 v roku 2017 na 819 v roku 2018.

To znamená nárast o viac ako 1 000%.

Spotrebiteľské banky predstavovali v minulom roku takmer 60% správ predložených strážnemu orgánu.ochrana.jpg

Tento bod bude pravdepodobne poháňaný čiastočne zavedením všeobecného nariadenia EÚ o ochrane údajov (GDPR), ktoré zaviedlo povinnosť všetkých organizácií podávať správy o určitých typoch narušenia bezpečnosti.

Ale RSM – daňová a poradenská firma, ktorá podala žiadosť o FoI – uviedla, že odráža aj skutočnosť, že došlo k rastúcemu počtu útokov na priemysel.

„Webové systémy podporujúce sektor finančných služieb majú obrovské množstvo osobných a finančných údajov, ktoré sú nesmierne cenné pre kybernetických zločincov,“ povedal pre BBC Steven Snaith, špecialista na kybernetickú bezpečnosť.

„Jedným z problémov je, že existuje veľa voľne dostupných nástrojov a vedomostí o kybernetickom útoku, ktoré môžu byť získavané online. V súčasnosti neexistuje žiadna legislatíva, ktorá by umožňovala vlastniť alebo vyvíjať tieto nástroje nelegálne, čo tento problém ešte zhoršuje.“hakcer.jpg

Napriek tomu kybernetické útoky jednej alebo druhej formy predstavovali len asi 11% incidentov. Bežnejšie hlásené príčiny boli problémy so zariadeniami a softvérom, problematické pokusy o prechod z jedného systému na druhý a chyby v službách tretích strán.

Viac ako polovica britských firiem oznámila kybernetické útoky v roku 2019 “
Bezpečnostná chyba dáva zákazníkom RBS riziko kybernetického útoku
V Spojenom kráľovstve je prihlásených 4 krát viac údajov
RSM povedal, že verí, že stále existuje vysoká úroveň nedostatočného vykazovania.

Nie je možné poskytnúť podobné porovnávanie pre každú kategóriu kybernetických incidentov, keďže FCA zmenila svoje okruhy medzi rokmi 2017 a 2018. Regulátor však zdieľal tieto údaje vrátane skorých údajov za rok 2019.

Hovorkyňa FCA odmietla komentovať, ale odkázala BBC na prejav svojho výkonného riaditeľa dohľadu minulý rok v novembri.

„Je to veľké znepokojenie, že sa zdá, že veľa firiem sa snaží dostať základy na počítač,“ vyhlásila Megan Butlerová.