Ako zvládnuť strednú školu


Stredná škola nie je med lízať.  Kĺbia sa v nej povinnosti ale aj chuť užívať si. A je to úplne normále! Je skvelé baviť sa. No rovnako je dôležité zvládať aj školu a všetky povinnosti, ktoré prináša. Niekedy to nie je ľahké a pripravíte sa o všetok voľný čas kvôli škole. To nie je ideálne a môže to spôsobiť, že sa prepracujete. A hoci to možno neznie pre stredoškoláka ako závažný problém, opak je pravdou. Prepracovanie môže prerásť v stres a ten je príčinou mnohých ďalších problémov. Preto netreba nič podceňovať.
 škola.jpg

  1. Nezanedbávajte sa

Je dôležité vyhradiť si čas pre seba a nachvíľu zabudnúť na školu. Hoci v škole sú vyučovacie hodiny nastavené tak, aby sa žiaci dokázali sústrediť, doma to tak nie je. Ak si nosíte problémy zo školy domov, škodí Vám to. Vybehnite von s kamarátmi, alebo si prečítajte dobrú knihu. Hocičo, pri čom zrelaxujete. A nemusíte sa báť, že potom nezvládnete svoje povinnosti. Práve naopak, budete ešte viac produktívny
 

  1. To-do list

To-do list, alebo list povinností, Vám pomôže zorganizovať sa. Keď si napíšte, čo chcete robiť po tom, čo prídete domov zo školy, je väčšia šanca, že to spravíte. A ak si svoje úlohy rozložíte do celého týždňa, nebudú sa Vám prekrývať domáce povinnosti a školské povinnosti.
 

  1. Vymedzte si časové úseky

Je to veľmi užitočná pomôcka. Keď si stanovíte, koľko času chcete stráviť učením, koľko zábavou a koľko na svoje koníčky, nič z toho nepodceníte a nezanedbáte. Napríklad, keď sa vrátite zo školy, dajte si pätnásťminútovú pauzu. Najedzte sa, doplňte tekutiny a trebárs si pozrite televíziu či video na Youtube. Alebo si zdriemnite, ale nastavte si budík. Pár minút spánku Vás nabudí ale dlhý spánok Vás spomalí. . Potom si dajte dve hodinky učenia a so zvyšným časom naložte, ako uznáte za vhodné.
 
 knihovna.jpg

  1. Nebojte sa prehovoriť

Ak už nadobudnete pocit, že je neskoro a pociťujete úzkosť alebo chronický stres, nebojte sa o tom rozprávať a vyhľadať pomoc. Pri podcenení týchto príznakov môžu prerásť do väčších problémov.