Ako zvládnuť strednú školu

Stredná škola nie je med lízať. Kĺbia sa v nej povinnosti ale aj chuť užívať si. A je to úplne normále! Je skvelé baviť sa. No rovnako je dôležité zvládať aj školu a všetky povinnosti, ktoré prináša. Niekedy to nie je ľahké a pripravíte sa o všetok voľný čas kvôli škole. To nie je ideálne a môže to spôsobiť, že sa prepracujete. A hoci to možno neznie pre stredoškoláka ako závažný problém, opak je pravdou. Prepracovanie môže prerásť v stres a ten je príčinou mnohých ďalších problémov. Preto netreba nič podceňovať.
škola.jpg

  1. Nezanedbávajte sa

Je dôležité vyhradiť si čas pre seba a nachvíľu zabudnúť na školu. Hoci v škole sú vyučovacie hodiny nastavené tak, aby sa žiaci dokázali sústrediť, doma to tak nie je. Ak si nosíte problémy zo školy domov, škodí Vám to. Vybehnite von s kamarátmi, alebo si prečítajte dobrú knihu. Hocičo, pri čom zrelaxujete. A nemusíte sa báť, že potom nezvládnete svoje povinnosti. Práve naopak, budete ešte viac produktívny

  1. To-do list

To-do list, alebo list povinností, Vám pomôže zorganizovať sa. Keď si napíšte, čo chcete robiť po tom, čo prídete domov zo školy, je väčšia šanca, že to spravíte. A ak si svoje úlohy rozložíte do celého týždňa, nebudú sa Vám prekrývať domáce povinnosti a školské povinnosti.

  1. Vymedzte si časové úseky

Je to veľmi užitočná pomôcka. Keď si stanovíte, koľko času chcete stráviť učením, koľko zábavou a koľko na svoje koníčky, nič z toho nepodceníte a nezanedbáte. Napríklad, keď sa vrátite zo školy, dajte si pätnásťminútovú pauzu. Najedzte sa, doplňte tekutiny a trebárs si pozrite televíziu či video na Youtube. Alebo si zdriemnite, ale nastavte si budík. Pár minút spánku Vás nabudí ale dlhý spánok Vás spomalí.. Potom si dajte dve hodinky učenia a so zvyšným časom naložte, ako uznáte za vhodné.

knihovna.jpg

  1. Nebojte sa prehovoriť

Ak už nadobudnete pocit, že je neskoro a pociťujete úzkosť alebo chronický stres, nebojte sa o tom rozprávať a vyhľadať pomoc. Pri podcenení týchto príznakov môžu prerásť do väčších problémov.