Drahé euro

Spomínate si ešte na to obdobie, kedy sme na Slovensku mali naše koruny a práve sa pripravoval prechod na euro? Ja osobne mám ešte čerstvo v pamäti, ako sa v televízii mnohí odborníci vyjadrovali, že ceny pôjdu hore, no a naši politici to dementovali ako sa len dalo. Argumentovali tým, že všade budú uvedené cenovky pred aj po eur, takže si to všetci budeme môcť pekne prepočítať. To síce bolo veľmi pekné, ale čo dnes? Máte pocit, že ceny potravín sú stále rovnaké? Ja teda ten pocit určite nemám.

euro

Moje presvedčenie, by som rád demonštroval na konkrétnom príklade z môjho života. Keď som žil istý čas v Prahe. Zarábal som za mesiac okolo dvadsaťtisíc korún českých, moja priateľka asi jedenásť. Dokopy sme teda za mesiac zarobili niečo cez tridsať tisíc korún českých. Bývali sme v centre a za byt platili štrnásť tisíc za mesiac. Takže na život nám ostalo asi šestnásť tisíc. V prepočte na eurá sme mali k dispozícii niečo okolo tisíc eur na mesiac. Žili sme v centre hlavného mesta a ani raz sme sa nedostali do problémov, že nám v peňaženke ostalo desať korún. Pravidelne sme si zašli na pivo, alebo aj do reštiky. Platili sme za električky, internet a stále niečo navyše ostalo. Keď sme sa vrátili na Slovensko, dokopy sa nám za mesiac podarilo zarábať približne tisíc štyristo eur, no ku koncu mesiaca sme sa pravidelne dostali do situácie, že nám musel požičať rodičia, alebo kamaráti.

obchod

Podotýkam, že nájom sme neplatili a na pivo sme si nemohli dovoliť behať každý druhý deň. Keď som si prepočítal ceny napríklad za potraviny v Prahe a u nás, podotýkam na východnom Slovensku, tak som skoro odpadol. Spomínam si napríklad na instantnú polievku, ktorú sme si kupovali v Čechách. Bolo to také veľké vrecúško s množstvom cestovín, ktoré stálo štyri koruny. Podobná polievka u nás stojí minimálne tridsaťdva centov. Ak ste na hodinách matematiky dávali aspoň trošku pozor, tak viete, že u nás za ňu zaplatíte viac. čo je na tom ešte smutnejšie? No to, že aj keď ceny potravín a iných vecí išli rapídne nahor, na výške platov som si to zatiaľ nevšimol.