Záhradné jazierko poteší oko i ducha

Jazierko by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každej záhrady. To si aspoň myslím ja. Voda má akési nenahraditeľné čaro a aj tá najmenšia vodná hladina, dokáže človeka chytiť za srdce. Takže ak sa necítite na veľké stavebné projekty a jazerá na polovicu vášho pozemku, založte si aspoň jedno malé.jazierko s leknami.jpg

Moje prvé jazierko nebolo väčšie ako pneumatika z osobného auta. Vlastne som na jeho stavbu využil práve pneumatiku. Vykopal som jamu, do nej vložil nepoužiteľnú pneumatiku, obtiahol ju fóliou určenou na jazierka a bolo hotovo. Teda, ešte som musel pneumatiku zakamuflovať pieskom, štrkom a kameňmi. Do tohto mini jazierka, som nasadil niekoľko vodných rastlín, ktorým nevadí stojatá voda a nízka hladina. Priznám sa, že si nepamätám ich názov. Kúpil som ich vo výpredaji a kvetináče vyhodil, takže naozaj neviem.

Druhý „jazerný“ projekt bol už o niečo odvážnejší. Aj v tomto prípade som chcel využiť odpadový materiál. Za obeť padla stará vaňa, ktorá mi na pozemku ležala už nejakú dobu. Podobne ako pri pneumatike, som aj vaňu zakopal do zeme. Tentokrát som už nemusel používať fóliu, len zapchať odtok. Možno sa vám tento nápad nepozdáva. Ani ja som si ním nebol úplne istý. Po dokončení, som však musel skonštatovať svoju spokojnosť. Vaňa nevyzerá ako vaňa, pretože má dno zakryté štrkom, povrch vody rastlinami a tie rastú aj okolo nej.oranžové ryby v jazierku.jpg

Do tretice všetko dobré a v mojom prípade ozajstné veľké jazierko. Tu už som si zavolal na pomoc aj niekoľko kamarátov a použil originálne materiály na záhradné jazierko. V najhlbšom bode, je hĺbka vody asi také dva metre. Celková rozloha je cca desať metrov štvorcových. Mám v ňom aj ryby a samozrejme rastliny.
Viem, že som vám nepovedal žiadny presný postup, ako na založenie záhradného jazierka. Verím však, že moje mini aj väčšie projekty, budú pre vás akousi inšpiráciou na založenie vlastného jazierka. Na začiatok sa s tým naozaj nebabrite. Využite to čo máte po ruke, experimentujte a skúšajte.