Bez protokolu to nejde

Či už ide o drobné oslavy  v rodinnom kruhu alebo veľkolepú slávnosť, svadobný deň by mal patriť predovšetkým neveste a ženíchovi. Je to ich deň, ktorý si spoločne vysnívali, naplánovali často do najmenších detailov a nikto a nič by im ho nemal pokaziť. Bohužiaľ, nie zriedka sa nájdu svadobní hostia, ktorí svojim správaním takpovediac narušujú priebeh tohto výnimočného dňa.

svatva
 
Žiariť by mala len nevesta
Toto pravidlo je jedným z najčastejšie porušovaných pravidiel, ktorých sa dopúšťajú družičky či ďalšie prítomné dámy na svadbe. Nevesta najčastejšie volí bielu či krémovú farbu svadobných šiat a tá by mala byť v tento deň len „jej farbou“. Preto by dámy, ktoré sú na svadbu pozvané mali zvoliť inú farbu a aj jednoduchý strih šiat, ktoré nezatienia krásu nevesty. V súčasnosti sa nevesty často dohodnú so svojimi družičkami na farbe šiat, ktoré by mali mať na sebe. Je to nielen efektné a pekné na fotografiách, ale nestane sa ani nepríjemnosť, že by biele šaty malo na sebe viac žien okrem nevesty.
 
Prísť včas
Prísť včas na tak veľkú udalosť patrí k základným pravidlám slušnosti. Meškanie sa netoleruje, ale svadobní hostia by nemali prísť ani veľmi zavčasu. Každý, kto si už svoju svadbu prežil vie, že pred ňou panuje často dosť veľká nervozita a hostia, ktorým sa treba venovať skôr ako je to očakávané tejto nervozite len prispievajú.
 
Fotografovať, ale s mierou
Dnešní mladomanželia volia na svoj svadobný deň väčšinou služby profesionálneho fotografa či kameramana, ktorý má za úlohu zvečniť všetky nezabudnuteľné okamihy zo svadby. Je samozrejmé, že aj ostatní svadobčania si chcú urobiť zopár vlastných a neoficiálnych fotografií, ale nemali by to preháňať a skočiť do záberu profesionálom pri každej možnej príležitosti.

svatební šaty
 
Nerobte zo seba zabávača večera
Svadba je väčšinou organizovaná starejším, ktorý má na starosti usmerniť smerovanie svadobnej hostiny. Samozrejme, že sa nájdu ľudia, ktorí sa vedia dobre baviť aj bez toho, ale aj toto by sa malo držať v určitých slušných medziach. Na svadbu sa jednoducho niektorý druh humoru a zábavy nehodí.
Leto je časom svadieb, preto ak ste na nejakú dostali pozvanie, nezabudnite na slušné správanie a dodržiavanie týchto zopár pravidiel, ktoré vám pomôžu nespôsobiť nepríjemnosti sebe ani ostatným svadobným hosťom a samozrejme hlavne mladomanželom.