Najkvalitnejšie (a najdesivejšie) hororové knihy všetkých čias

Ak sa radíte k milovníkom napätia alebo hororovej atmosféry a zároveň máte radi čítanie, prístupných je veľa väčšinou už legendárnych titulov, ktoré aj napriek textovej forme dokážu vyvolať zimomriavky. A na svojej desivej, no zároveň umelecky spracovanej atmosfére nestrácajú ani rokmi. Mnohé z titulov poslúžili tiež ako predloha k natočeniu slávnych filmov, no v tomto článku sa zameriame prioritne na knihy a originálne autorské diela. Pokúsime sa ich spomenúť a v skratke charakterizovať niektoré z týchto dodnes údajne najstrašidelnejších, respektíve najkvalitnejších kníh z hľadiska hororovej literatúry.Lebka, knižky, gotika.jpg
The Shiningod Stephena Kinga sa radí nielen k najúspešnejším filmom, ale rovnako tak knihám všetkých čias. Toto knižné dielo bolo oficiálne publikované v roku 1977, no príbeh sa ocitá kdesi v roku 1974 na základe autorových vlastných skúseností. K nim sa radí jeho návšteva a pobyt v dodnes jednom z „najstrašidelnejších“ hotelov sveta- v hoteli Stanley. Druhou inšpiráciou bola snaha vytriezvieť z alkoholizmu a zbaviť sa svojich preludov.
Príbehy od Allana Edgara Poeho a je vlastne takmer jedno, ktorý z príbehov uprednostníte. Väčšina z nich má svoju typickú temnú atmosféru, rovnako ako osobnosť tohto spisovateľa, ktorého diela sa datujú niekde do predminulého storočia. Sám autor si údajne rád vyvolával halucinácie častým pitím kávy, cigaretami a nespavosťou. Týmto spôsobom sa snažil čerpať inšpiráciu k svojim najtemnejším myšlienkam.Žena v bielom závoji, duch.jpg
ITa jeho popularita je azda nesmrteľná. Filmové spracovanie z roku 1990 ako aj súčasný remake a pokračovanie,… no všetko to začalo v roku 1986 publikovaním tejto hororovej knižky s totožným názvom. Autorom je ako v prípade „The Shining“ opäť Stephen King.
Knižné dieloDracula od Brama Stokera disponuje neopísateľnou gotickou atmosférou pre skutočných fajnšmekrov tohto žánru. Prakticky legenda o Draculovi je známa dodnes, pričom korene pôvodnej textovej formy siahajú do roku 1897.