Nedocenené chryzantémy (návod ako ich vypestovať doma)

Chryzantémy patria do čeľade astrovitých a existuje ich až 40 divých odrôd a tisícky vyšľachtených.Kvety pochádzajú pôvodom z Číny a do Európy sa dostali až v 18. storočí. Rastlina sa pestuje nielen pre okrasné účely ale má aj mnoho pozitívnych medicínskych vlastností.

květiny

Čaj z chryzantémových kvetov je nielen voňavý a chutný ale prináša úľavu aj od bolestí hlavy, znižuje horúčku a pomáha predchádzať poruchám trávenia.

Svetlo: chryzantémy potrebujú denný svit minimálne 5-6h

Miesto:rastlinky sú veľmi náchylné na plesne preto je dobré ich vysadiť na miesto kde je dostatočná cirkulácia vzduchu a slnko vie vysušiť listy aj kvety od rannej rosy

květ

Pôdne podmienky:hlinito piesčitá dobre odvodnená pôda s humusom a živinami

Výsadba:v ideálnom prípade by mali byť rastliny zakúpené v záhradných centrách vysadené na jar po uplynutí nebezpečenstva jarných mrazov. Vykopte jamu o dvojnásobku priemeru koreňového balu, rastlinu vložte do jamy do rovnakej hĺbky ako bola v prepravnej nádobe a prihrňte zeminou.

Starostlivosť:keď rastlina dosiahne výšku cca 6 cm je potrebné pozaštipovať konce jej stoniek, aby ste podporili tvorbu kvetov. Niektorí záhradníci zaštipujú rastliny niekoľko krát až do júla. Vo všeobecnosti by malo byť posledné zaštipnutie prevedené 100 dní pred očakávaním kvitnutím.

Množenie:chryzantémy sa množia buď semenami alebo odrezkami. Niekedy je takéto množenie nevyhnutné nakoľko staré prerastené rastliny už nekvitnú tak bohato ako omladené z odrezkov.

chryzantéma

Na množenie odrezkami odrežte vetvičku dlhú asi 6-7 cm, zo spodnej časti odstráňte listy a ponorte do rastového stimulátora. Takto ošetrené stonky zasaďte do vlhkého piesku. Môžete im vytvoriť aj provizórnu ochrannú striešku z drôtu a fólie. Uložte na slnečné a chránené miesto.

Množenie zo semien je najlepšie urobiť už počas zimných mesiacov. Vysejte ich na povrch vlhkého substrátu a jemne utlačte. Semienka by mali začať klíčiť po 1-3 týždňoch.