Nejazdite po krajnici!

Vodičský preukaz v dnešnej dobe dostane takmer každý. Stačí sa trochu naučiť jazdiť a dostať do hlavy základnú teóriu. Alebo v niektorých prípadoch stačí mať dobré známosti na patričných miestach. V každom prípade výsledok je stále veľmi podobný. Šoféri a vodiči s minimálnymi skúsenosťami a s maximálnym množstvom zlozvykov jazdia po našich cestách ako piráti. Nie že by to naozaj chceli, alebo že by mali nejaký zlý úmysel škodiť. Ale ide o ich nešťastný spôsob jazdy.

stopování

Veľmi nebezpečný zlozvyk

Jeden z najnebezpečnejších zlozvykov aj mnohých skúsenejších šoférov je jazda po okraji ciest. Povedzme si prečo.
V prvom rade je to nebezpečné, ba dokonca až smrteľne nebezpečné pre chodcov a cyklistov, ktorí sú taktiež účastníci cestnej premávky. Títo chodci a cyklisti nemajú inú možnosť, ako prechádzať po krajnici vozovky. A zároveň je potrebné si uvedomiť, že tento priestor je primárne vyhradený pre nich. Cesty majú dokonca aj vyhradenú časť, v ktorej by sa mali relatívne bezpečne pohybovať títo nemotoroví účastníci cestnej premávky. Avšak nie vždy sú cesty ideálne. V mnohých prípadoch sa jedná len o úzke krajnice.

doprava

Jazdite viac v strede

Jedným, pomerne bezpečným riešením tohto problému je naučiť sa jazdiť viac vľavo. Samozrejme nemyslíme v ľavom jazdnom pruhu. Máme na mysli, že vo svojom vlastnom jazdnom pruhu sa budete držať viac v ľavej časti. Dokonca pri niektorých úzkych cestách odporúčame jazdiť naozaj v strede vozovky. Pretože auto, ktoré ide oproti vám, zaregistrujete oveľa skôr, ako nejakého pešiaka alebo cyklistu. Týchto častokrát prehliadame a zaregistrujeme ich až na poslednú chvíľu, keď hrozí bezprostredné nebezpečenstvo zrážky. Treba si uvedomiť, že zrážka s automobilom môže mať v konečnom dôsledku oveľa menšie škody na životoch ako zrážka nechráneného cyklistu či chodcu.
A uvedomte si ešte jeden fakt. To je ten, že v prípade kolízie s chodcom alebo cyklistom budete takmer vždy ťahať za kratší koniec a následky sú takmer vždy oveľa horšie ako zrážka s prípadným automobilom.