Rok 2019 zrejme prinesie smartfóny s 10 až 12 GB RAM!

Môžeme si tak položiť otázku a pouvažovať nad tým, akú kapacitu operačnej pamäte RAM vlastne potrebujú smartfóny k funkciám a aplikáciám, ktoré poskytujú? Alebo môžeme túto úvahu formulovať aj inak, a to je skutočne potrebné, aby mobilné zariadenie disponovalo minimálne 8 GB RAM?

smartphone

Tieto úvahy sú určite na mieste, nakoľko práve rok 2019 má so sebou priniesť nové modely, kedy vravíme o minimálne 8 GB RAM. Z dnešného pohľadu môžeme za taký priemer z kategórie vlajkových lodí považovať kapacitu 6GB, čo je takisto veľmi slušné, no opäť sa tiskne úvaha, využívame túto vlastnosť skutočne naplno?Veď ak sa pozrieme napríklad na dnešné počítače, kde je dominantou hlavne výkon, mnohé modely dosahujú asi 4 GB RAM, poprípade vyššie, pričom 8 GB už značí skutočne výkonný základ pre rýchly, a teda i drahý počítač.

samsung

To však nič nemení na predpovedi a veľmi reálnych tvrdeniach, že mobilné zariadenia nám tento rok ponúknu operačnú pamäť s ešte vyššou kapacitou op. pamäte, dokonca padajú odvážne, ale vôbec nie nereálne tvrdenia o dvojciferných hodnotách.
Medzi prvými výrobcami, ktorí by mali predstaviť modely s konkrétne 10 až 12 GB RAM bude aj Lenovo, ale v tomto smere svoje slovo určite budú mať i rôzne čínske mobily, poväčšinou však tie, ktoré sa budú radiť k tzv. hráčskym, kde je pochopiteľne silný hardvér a kapacita RAM základom.

selfie

Nezabudnime však pripomenúť, že napríklad vlajková loď, teda prémiový smartfón ako napríklad Samsung Galaxy S9 bežne disponuje „iba“ 4GB RAM, no a pritom ho radíme k tým špičkovým, čo je vidno i na jeho cene. Je teda vyššia kapacita operačnej pamäte pre mobilné zariadenia skutočne dôležitým faktorom? Vyššiu operačnú pamäť predsa najskôr využívame k spusteniu moderných hier, avšak na hráčskych PC, pričom na hry pre mobilné verzie bohato stačí i 4GB či dokonca menej, nevraviac o bežných, hardvérovo menej náročných aplikáciách, s akými nemajú problém ani slabšie parametre.