Prečo sa led žiarovky nakoniec oplatia a stali sa populárne?


Bez funkčného osvetlenia si dnes nedokážeme predstaviť pobyt v našich miestnostiach. Základom je hlavne žiarovka, ktorá nám na náš pobyt v daných priestoroch spoľahlivo posvieti. V danom smere sme si ale mohli všimnúť určité zmeny.

  • Konkrétnejšie fakt, že staré žiarovky zostali vyradené z trhu a nahradili ich úspornejšie a v istých smeroch efektívnejšie alternatívy s nadradenejšou technológiou.

A ak sa máme zamerať práve na tie technologicky pokročilé, potom sú to led žiarovky dual whitergb Ledprodukt.sk, respektíve led svetlá vo všeobecnosti.

žiarovka, voda

Bola to vlastne otázka času, kedy sa začne svietiť takýmito úspornejšími a z viacerých smerov funkčnejšími zdrojmi, obzvlášť v posledných rokoch, kedy má technologický posun šialene rýchle tempo. A stalo sa, zmenil sa aj trh so svetelnými produktami, ktorý následne začal ponúkať kompaktné, halogénové a led žiarovky. A z týchto novších alternatív svojimi parametrami dominujú práve „ledky“.

To sú tie, ktorých zdrojom svetla je svetlo emitujúca dióda. Tá je zároveň dôvodom, prečo je prevádzka dotyčných svetiel úspornejšia a spravidla má oveľa vyššiu životnosť. Rozžiarenie a následná prevádzka je úsporná k odberu elektrickej energie a takisto má tendenciu svietiť naozaj dlho.

žiarovka, tma

Z celkového hľadiska sa životnosť takýchto zdrojov odhaduje na 20 000 až 100 000 hodín žiarenia, čo je rozhodne viac, než v prípade iných dostupných možností.

To je však len jeden z faktorov ich popularity. Je to hlavne faktor úspory a informácia, že s ich pravidelným používaním sa dá ušetriť 85 % až 90 % elektrickej energie (oproti klasickým žiarovkám).

Aj napriek tomu, že najmä zo začiatku predstavovali finančne náročnejšiu možnosť, je ich finančná návratnosť efektívna vďaka schopnosti pravidelne šetriť. A faktorom je v danom smere určite aj spomenutá vyššia trvácnosť, kvôli ktorej nebudeme nútení tieto zdroje neustále vymieňať za nové.