Rozvíjajte logické myslenie u detí

Naša myseľ funguje rovnako ako naše svaly. Pokiaľ ju nebudeme trénovať pomaly ale isto ochabne. Čítanie kníh stopercentne pomáha a pokiaľ túto činnosť ešte zameriate na správny knižný materiál, vaša myseľ Vám to dvojnásobne vráti. To isté platí hlavne u detí, avšak je to zložitejšie. Tie sa totižto samy od seba nepustia do dvesto stranovej knihy plnej rébusov. Jednoducho je našou povinnosťou prísť na spôsob ako im tieto vedomosti zaujímavo naservírovať. A najdôležitejšou zložkou je správne načasovanie.

školáci

Napríklad, vo štvrtom roku života, si väčšina detí ani neuvedomuje, že objem vody z pohára po preliatí do iného pohára sa nezmenil. To znamená, že ešte nie je schopné logickej postupnosti a namiesto logického je tu prítomný vplyv fantázie. Okolie vníma ako nejaký film, veci dostávajú ľudské vlastnosti a to čomu nerozumie, si dotvára vlastnými vysvetleniami, o ktorých pravdivosti je stopercentne presvedčené. Dieťa v tomto veku treba pomaly oboznamovať s novými vecami a vysvetľovať súvislosti medzi jednotlivými javmi.

malovánky

V piatom až šiestom roku života dieťaťa – školáka, je najlepšie tráviť voľný čas hraním spojeným napríklad s matematikou alebo geometriou. Môže to vyznieť nudne, no nie je to tak. Stačí ak si začnete kresliť rôzne štvorce, kolieska alebo trojuholníky a vyfarbovať ich. Potom ich môžete počítať, skladať z nich obrazce alebo ich prirovnávať k podobným veciam. Čo tak zahrať si po toľkých rokoch znova Človeče, nehnevaj sa alebo pexeso? Teraz máte šancu a plusom je, že tieto hry vášmu dieťaťu v rozvoji myslenia veľmi pomôžu. Ak chcete zároveň rozvíjať logiku a kreativitu, vhodné sú maľovanky s číslami, kde každé políčko obrázku má vlastné číslo a farbu. Čas strávený s Vašimi deťmi je na nezaplatenie a týmto im zároveň dáte vedomosti, ktoré ich formujú a čím skôr začnú logicky premýšľať, tým menší problém potom budú mať v štúdiu na základnej škole.