Viete, s kým si píšte?

Žijeme v dobe anonymity. Nikdy nebolo jednoduchšie vymyslieť si novú identitu. Tento fenomén môžeme pozorovať najmä na sociálnych sieťach, konkrétne na Facebooku. Keď si však nedáme pozor a budeme odpisovať kdekomu, môžeme sa dostať do nepríjemnej situácie. Aké zásady treba pri online komunikácii dodržiavať?
 
digitální marketing.jpg

  1. Zistite, s kým si naozaj píšete

Ako malých nás učili nerozprávať sa s cudzími. Dnes sa táto rada premenila na neodpisuj cudzím. Samozrejme, písať si s niekým, koho nepoznáme nemusí byť vždy zlé. Niekedy to môže byť príjemný rozhovor a zavše spoznáme niekoho nového. Dôležité je však vedieť, že človek, s ktorým si píšeme, nemá bočné úmysly.
 

  1. Nepíšte osobné informácie

Toto platí pre známych aj neznámych. Nikdy nie je dobré do chatu písať osobné údaje hocakého druhu. Určite však nie čísla účtu, kreditných kariet alebo rodné číslo. Ak takéto informácie potrebujeme niekomu zaslať, najlepšie je použiť mail.
 

  1. Neposielajte fotky

S priateľmi je to samozrejme o inom. Je v poriadku vymieňať si fotky cez chat s kamarátom. No ak Vás o foto požiada niekto, koho dobre nepoznáte, majte sa na pozore a určite nič neposielajte. Človeku na druhej strane vysvetlite, že mu žiadne Vaše obrázky posielať nechcete a ak bude naďalej naliehať, ukončite s ním komunikáciu.
 
hacker.jpg

  1. Nestretajte sa s neznámymi ľuďmi

A si s niekým určitú dobu píšte a požiada Vás o stretnutie, nemusí to hneď znamenať niečo zlé. Ak si dohodnete stretnutie v kaviarni alebo na inom verejnom mieste, je to v poriadku. Zbystriť by ste mali vtedy, keď Vás dotyčný o schôdzku požiada priskoro a veľmi nalieha. Nesúhlaste ani v prípade, ak sa zdá, že je miesto stretnutia opustené alebo odľahlé.
 

  1. Nemlčte

Ak sa v komunikácii s niekým necítite bezpečne posiela Vám nevhodné správy či fotografie alebo sa Vám vyhráža, nebojte sa o tom niekomu povedať. Takéto prípady je dobré riešiť s niekým, kto sa už s niečím podobným stretol. Najjednoduchšia vec, ktorú môžete spraviť Vy, je danej osobe prestať odpisovať alebo si ju zablokovať.