Auto a hliníkové disky: Aké vlastnosti so sebou prinášajú?

Základnou a neodmysliteľnou súčasťou každého auta sú jeho kolesá. Tie disponujú ďalšími potrebnými prvkami, akými sú pneumatiky a disky. A práve druhému zmienenému prvku budeme v článku venovať pozornosť, nakoľko sa dokáže podpísať nielen pod dizajnové prevedenie auta, ale takisto pod komfortnú jazdu. Avšak konkrétnejšie sa zameriame na modernejšiu a stále populárnejšiu voľbu vo forme hliníkových (alu) diskov. Aké vlastnosti so sebou prinášajú?Koleso na aute, alu disk Mercedes.jpg
Ak sa pozrieme napríklad na známe dezent disky, predovšetkým nás upúta ich vizuálna stránka a prepracovaný dizajn. Hliníkové disky však so sebou prinášajú niečo viac, než len štýl. Oproti plechovým predchodcom predstavujú niekoľko pozitívnych stránok. Prioritná výhoda spočíva v nižšej hmotnosti, čo má za následok menšie opotrebenie, nižšiu spotrebu a celkový ľahší chod vozidla, čo sa týka jazdných vlastností, ale aj brzdnej dráhy, ktorá sa s nižšou záťažou skracuje.
Druhou podstatnou stránkou je ichúdržba, respektíve jej náročnosť. V tomto smere predstavuje voľba z hliníku ďalšie výhody. Disky nie sú náchylné zachytávať nečistoty tak, ako v prípade ich prevedenia z plechu.
K najznámejším a vlastne voľným okom viditeľným stránkam hliníkových diskov sa ale radí predovšetkým ich dizajn, ktorý je schopný značne sa podpísať pod celkovú vizuálnu stránku auta, samozrejme v dobrom zmysle. Celková perspektíva z hľadiska dizajnu vozidla pôsobí oveľa vkusnejšie s hliníkom, v neposlednom rade lepšie ukážu aj v kombinácii s novými pneumatikami. V mnohých prípadoch by bola priam škoda disponovať novučičkou pneumatikou, avšak starým plechovým diskom.Hliníkový disk na koleso.png

  • Aby bol však článok objektívny, poukážme aj na niektoré nevýhody hliníkovej formy. V prvom rade sú tieto disky drahšie, a to aj z hľadiska možných opráv. K možným formám poškodenia sa radí najmä ich náraz o obrubník pri parkovaní.