Mačky ako terapeutky

Keď príde na tému mačky väčšina ľudí ma veľmi silný názor buď ich milujú alebo neznášajú, naozaj sa nájde len pár výnimiek, ktoré na mačky nemajú žiaden názor. Ale mnohým ľuďom tieto štvornohé, chlpaté stvorenia pomáhajú dostať sa cez starosti dňa. Mačky s nami žijú už tisícky rokov, v niektorých kultúrach boli zas symbolom čarodejníctva a ľudia sa ich báli, v iných boli posvätné, napríklad v Egypte boli považované za ochrankyne najvyššieho boha Ra. V Egypte sa z mačiek začali pomaly stávať domáci miláčikovia, podľa posledných výskumov to boli mačky, ktoré začali vyhľadávať človeka a nie naopak.

kočka

Felinoterapia, liečba mačkami, je založená na tom, že pacient trávi určitú časť dňa v prítomnosti mačky. Mačky terapeutky môžete nájsť v domovoch seniorov, v nemocniciach a dobrovoľníci navštevujú aj detské domovy. Táto liečba pomáha najmä ľuďom, ktorí trpia depresiou, úzkosťou alebo majú vysokú hladinu stresového hormónu. Mačacie pradenie pôsobí veľmi relaxačne, stimuluje sústredenie a vytvára veľmi príjemnú atmosféru.

Mačičky sú skvelým spoločníkom, preto sú odporúčané ľudom, ktorí žijú sami, hlavne seniorom. Sú veľmi nezávislé takže nepotrebujú neustálu starostlivosť a akonáhle sa naučia používať mačací záchodík, všetko čo budú potrebovať je trochu jedla, vody, čistý záchodík a veľa lásky. Tieto stvorenia sú veľmi prítulné a dokážu si vytvoriť s ich majiteľom veľmi silné puto.

Tieto chlpaté guličky vplývajú veľmi pozitívne na ľudí, ktorí trpia Alzheimerom alebo stareckou demenciou, pretože pri hladkaní mačiek sa im vnárali pozitívne spomienky.
Výskumy ukázali, že vlastnenie mačky má na ľudí upokojujúce účinky a majitelia mačiek majú nižšie riziko kardiologických ochorení.

kočka se psem

Sú výborným domácim zvieratkom pre deti, pretože ich učia zodpovednosti. Mačku treba kŕmiť, kontrolovať či má vždy čerstvú vodu, čistiť jej záchod a dohliadnuť na to, že sa má dobre. Ak sú všetky mačacie potreby naplnené tak sa z mačičky stáva malý predátor, ktorý vie vždy vyčariť úsmev na tvári. Nezabudnite však vaše deti upozorniť že mačka nie je hračka a že ju nemôžu udrieť, hádzať s ňou alebo ju ťahať za chvost. Vaša mačička určite ocení ak sa k nej budete správať ako k živému stvoreniu.

Mačky sú úžasné terapeutky, tiež sú nimi však aj psy a iné.