Odchlpte svoj byt

Nasledujúce riadky sú venované majiteľom domácich zvierat. Chlpy totiž potrápia nie jedného z nás. Prečítajte si zopár trikov na ich odstránenie.
 
chlupy

  1. Koberec

Ak máme zvieratá a koberec, hovoríme o dosť komplikovanej kombinácii. Koberce totiž v sebe dokážu zachytiť množstvo prachu a nečistôt, čo v prípade klasickej domácnosti nie je na škodu, avšak chlpy sa doňho doslova zažerú. Obyčajné povysávanie odstráni len tie, ktoré ostali na povrchu. Preto je potrebné všetky koberce vysávať pravidelne, ale hlavne do hĺbky. Existujú aj špeciálne nadstavce, ktoré sú určené vyslovene na chlpy. Väčšinou majú kefy navyše, ktoré by sa o tento problém mali postarať. V prípade kobercov ide o dobré riešenie, ale okrem samotného vysávania, by ste aspoň raz za čas mali všetky koberce vyčesať klasickou kefou na vlasy. Majitelia domácich miláčikov by mali taktiež častejšie tepovať. Menšie koberčeky vyperte aspoň raz za pol roka.

kočka
 

  1. Podlahy

Najlepším riešením je, ak sa vykašlete na koberce a v byte si necháte čisté podlahy. Je síce pravda, že vypadané chlpy, ale aj iné nečistoty budú poletovať voľne po byte, pretože sa nebudú mať do čoho zachytiť, avšak na údržbu vám postačí vysávač s klasickým nadstavcom. Budete musieť vysávať častejšie, na druhej strane sa ale vyhnete vyššie spomínaným úkonom ako tepovanie, alebo pranie.
 

  1. Materiály

Zásadnejším riešením je odstrániť všetky materiály, ktoré pôsobia ako magnet na chlpy. Hovoríme najme o nábytku, na ktorom sú použité textílie podobné flyšu. Z takejto látky dostanete chlpy len naozaj ťažko. Preto sa vyhýbajte ich nákupu. Ak takéto kúsky vlastníte, najlepším spôsobom čistenia je navlhčená ruka, ktorou chlpy z vlákien vytriete. Použiť môžete aj lepiacu pásku so silným lepidlom.

pes
 

  1. Starostlivosť o kožuch

Najdôležitejším úkonom pri „odchlpovaní“ bytu, je samotná starostlivosť o zvieraciu srsť. Pravidelné vyčesávanie a kúpanie minimalizuje pĺznutie najlepšie. Tieto úkony vykonávajte najmä na jar a jeseň. Vtedy totiž väčšina zvierat vymieňa svoj kožuch, takže je vypadávanie srsti intenzívnejšie.