Spánok je dôležitý, ale spať viac ako 8 hodín nie je zdravé

Lekár, odborník zo spánkového laboratória, sa vyjadril na tému ako môžete zlepšiť svoj spánok. Tvrdí, že spánok dlhší ako osem hodín je viac škodlivý ako keby ste spali oveľa kratšie. Popoludňajší spánok má na organizmus vítaný efekt, keďže dokáže metabolizmus naštartovať na fungovanie do ďalšej časti dňa. Zároveň ale upozorňuje, že ak máte možnosť popoludní si pospať, využite ju, ale nie na dlhšie ako dvadsať minút. V opačnom prípade by ste si narušili svoj nočný spánok.
 
ložnice

Teplota je základ
Faktorov, ktoré vplývajú na dobrý spánok, je viacero. Základom je vhodné prostredie, v našom prípade spálňa. Miestnosť by mala byť dostatočne tmavá, v lete aj v zime s teplotou okolo 18 -tich stupňov Celzia a pred samotným spánkom by sme ju mali vždy dostatočne vyvetrať, aby sa v nej vyčistil vzduch. V zime by sme miestnosť nemali prekurovať, dôležité je v spálni udržiavať stálu teplotu v každom ročnom období.
 
Elektronika do spálne nepatrí
Z miestnosti, kde si potrebujeme odpočinúť, by sme mali odstrániť všetky rušivé elementy, ktorými môže byť počítač, televízor alebo nejaké blikajúce zariadenie. Investícia do kvalitného ortopedického vankúša a matraca sa vám vráti v podobe komfortného spánku. V letných horúčavách je vhodné vyhýbať sa ventilátorom, ktoré zvyšujú nervozitu svojou hlučnosťou. Namiesto neho dajte prednosť stiahnutým žalúziám a zatvoreným oknám, predídete tak prehrievaniu miestnosti.

postel
 
Príjemné myšlienky pre zdravý spánok
Zdravá životospráva je základom dobrého spánku. Samozrejmosťou by malo byť vylúčenie mastných, ťažkých jedál, kofeínu či alkoholu bezprostredne pred spánkom. Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá, ale fyzická záťaž či intenzívne cvičenie sa neodporúča krátko pred uložením sa do postele. Mylná predstava, že pred spaním sa treba fyzicky unaviť a vyčerpať nám môže spôsobiť akurát problémy so spánkom, ani riešenie závažných osobných či pracovných problémov vám na kvalite spánku nepridá. Mobil, či už firemný alebo súkromný nechajte pred dverami izby a radšej sa venujte príjemnejším predstavám a spomienkam.