Odvrátená strana technológie 21. storočia

Keď sa povie technológia dvadsiateho prvého storočia, človek si vybaví všetko možné. Od inteligentných mobilných telefónov, ktoré má doma snáď už každý z nás, cez rôzne tablety až po stolné počítače. Za dvadsať rokov našej existencie nastalo v technológii až neuveriteľne veľa radikálnych zmien – vynálezov. Ako to ale súvisí s nami, s naším telom a našou psychikou? Naši predkovia a ich organizmus nikdy neboli vystavený toľkému elektromagnetickému žiareniu, ako sme my dnes dennodenne.

sítě

Zároveň si toto pôsobenie vôbec neuvedomujeme, pretože to našimi zmyslami nedokážeme priamo vnímať. Elektromagnetické žiarenie podľa vedcov nepriaznivo pôsobí na centrálny nervový systém, čo sa prejaví trvalým stresom a takisto spôsobuje poruchy mozgovej činnosti, biochemické zmeny či psychické problémy. Zamerajme sa teda napríklad na mobilné telefóny. Množstvo elektromagnetického žiarenia, ktoré sa k nám dostáva z tohto zariadenia, sa meria v hodnotách SAR. Čo je výkon žiarenia vo wattoch na kilogram, ktoré pohltí telo, hlavne hlava, pri telefonovaní.

Touto problematikou sa zaoberá veľa výskumov a je jasné, že tie, ktoré sú podporované výrobcami telefónov, negatívny vplyv elektromagnetického žiarenia nepotvrdzujú. Naopak výskumy zo Škandinávie tvrdia, že pri častom používaní mobilného telefónu hrozí tínedžerom päťkrát väčšie riziko vzniku poruchy mozgu. Iné výskumy zasa hovoria, že vznik rakoviny častým volaním je nepravdepodobný. Medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny uvádza mobilné telefóny ako „možné“ karcinogény.

mobilní telefon

Dobre, vznik rakoviny vďaka mobilu teda pravdepodobne nie. Ale čo tá nespavosť, nervový systém a psychika? Vedeli ste, že naše telo sa dokáže naladiť na frekvenciu daného elektromagnetického poľa? To môže spôsobiť, že horšie spíte alebo neustále pociťujete stres. Preto Vám minimálne odporúčame nechať mobilný telefón počas spánku v obývačke, a zadovážiť si obyčajný budík, poprípade aspoň trocha obmedziť jeho každodenné používanie.