Pivovarské kvasnice nahradia drahé probiotiká

S pivovarskými kvasnicami sa môžete stretnúť aj pod názvom pangamin. Ich pôvodným využitím je, ako nám už názov napovedá, príprava piva. Podobne ako droždie a všetky iné druhy kvasníc, zodpovedajú za kvasenie, pri ktorom premieňajú cukor na alkohol. Majú však aj ďalšie využitie. Sú považované za zdroj všetkých možných vitamínov a minerálov pre náš organizmus. Obsahujú hlavne vysoké množstvo vitamínov skupiny B a majú taktiež významné nutričné hodnoty.

kvásek

Kde kvasnice zohnať

Pivovarské kvasnice si môžete zakúpiť v lekárni, špecializovaných obchodoch so zdravo výživou, alebo cez internet. nájdete ich v čistej forme, teda bez pridania akýchkoľvek iných látok. Ich cena sa pohybuje okolo troch až piatich eur. druhou možnosťou sú výrobky doplnené o bifidobaktérie a laktobacily. V tomto prípade hovoríme o podobnom produkte ako sú probiotiká. Ak sa rozhodnete kvasnice používať, vždy sa riaďte dávkovaním na obale. Ich koncentrácia je totiž rozdielna pri každom jednom výrobku.

Kedy a prečo kvasnice užívať

Pangamin obsahuje vitamín B1, B2, B5 a B6. Hodnoty týchto vitamínov pritom presahujú ich obsah v akýchkoľvek iných potravinách. Napríklad v porovnaní s celozrnným pšeničným chlebom, obsahujú pivovarské kvasnice až desaťkrát viac vitamínu B1.
Sú plné stopových prvkov a minerálov. Za spomenutie stojí hlavne fosfor, vápnik, chróm, železo, draslík a sodík. Obsahujú vysoký podiel vlákniny a naopak málo tukov. Preto sú považované za výborný doplnok stravy pre tých, ktorý potrebujú energiu, ale zároveň nechcú priberať na váhe. Reč je o športovcoch, či ľuďoch, ktorí držia diétu.

Pivovarské kvasnice sú vhodné ako prevencia, ale taktiež pri zdravotných problémoch. Slúžia ako výborný prostriedok na podporu trávenia. Okrem toho, že dokážu udržiavať správnu mikroflóru v tráviacom ústrojenstve, podporujú chuť do jedla. Preto sa ich užívanie odporúča napríklad pri poruchách prijímania potravy. Sú vhodné aj pre podvýživené zvieratá, ktoré potrebujú čo najskôr pribrať na váhe.

pivo

Ďalšie využitie pivovarských kvasníc:

  • ochorenia ciev a srdca
  • podpora imunity
  • znižovanie stresu a celkového napätia
  • poruchy spánku
  • nedostatok energie
  • artritída