Vláda chce opäť podporiť kúpu elektromobilov

V minulých rokoch vláda Slovenskej republiky, finančne podporovala ľudí, ktorí si zakúpili elektromobil. V súčasnosti sa však tieto dotácie akosi zastavili. V parlamente momentálne prebiehajú rokovania zmenách v spomínaných dotáciách pri kúpe elektromobilov.

pohon

Podľa slov ministra hospodárstva, Petra Žigu, väčšina zásadných zmien v zmene energetickej legislatíve, prebehla už v roku 2018. aktuálny rok, sa bude niesť najme v duchu predvolebných príprav a kampaní. Záujem o presadenie nových zákonov, alebo o ich zmenu, bude preto aktuálne nanajvýš do júna. Na čo sa však chce ministerstvo zamerať, je výraznejšia podpora elektromobility na Slovensku. svetlo svety, by mali uzrieť konkrétne riešenia.

Minister uviedol i to, že elektromobily, by mali mať v rámci cestnej premávky isté výhody. Aké presne, však ešte neuviedol. Špekuluje sa napríklad o tom, že by majitelia týchto vozidiel mohli využívať napríklad pruhy určené pre mestskú hromadnú dopravu. Súčasťou tejto zmeny, budú i špeciálne poznávacie čísla, aby boli elektromobily rozlíšiteľné na prvý pohľad.

hybrid

Ďalej, by sa na ministerstve chceli by sa zamerať najme na lepšiu infraštruktúru. Prostredníctvom financií z Európskych grantových projektov, by mali v mestách, ale i obciach pribudnúť nové nabíjacie stanice. V súčasnosti sa ich počet pohybuje do dvesto kusov. Nájdete ich však hlavne vo väčších mestách. Cieľom je, aby sa o roku 2025 na Slovensku nachádzalo až 1500 nabíjacích staníc, pričom by sa mali nachádzať aj priamo na parkoviskách a nie len na čerpacích staniciach.

nabíječka

V minulosti sa dotácie na nákup elektromobilov, alebo hybridov pohybovali okolo päť tisíc eur. Auto na elektrický pohon, však nepatrí k tým najlacnejším, takže sa v podstate jednalo iba o veľmi symbolickú sumu. Extrémny nárast záujmu o ich kúpu, teda predajcovia nezaznamenali. Ako presne chcú tento problém na ministerstve riešiť do budúcna, zatiaľ nie je známe, avšak v rokoch 2019 až 2020, by sa mali na Slovensku opäť objaviť projekty na priamu podporu finančných dotácií.