Jemná motorika je zručnosťou, s ktorou sa nerodíme. Získavame ju síce od malička, ale dôležité je, aby sme sa jej správne naučili. Mnoho ľudí možno ani nevie čo vlastne slovné spojenie jemná motorika znamená. Samotnú motoriku môžeme chápať ako ľudské predpoklady pre vykonávanie istého pohybu. Motorika sa ďalej rozdeľuje na hrubú a jemnú motoriku. Hrubú motoriku predstavujú schopnosti zapojiť do pohybu viacero ľudských svalov. Ide o pohyby pri športoch – lyžovanie, plávanie, korčuľovanie, beh, bicyklovanie a pod. Naopak jemná motorika predstavuje zapojenie svalov rúk a prstov. Tieto svaly dieťa už od útleho veku zapája pri chytaní hračiek, stavbe stavebníc, kreslení a pod.
Správne rozvíjanie jemnej motoriky
Jemná motorika sa u dieťaťa rozvíja od narodenia sama, prirodzeným spôsobom v čase keď sa dieťa začne naťahovať po hračkách, držať si samo fľašu, prekladať predmety z ruky do ruky. Jeho svaly prstov sa takto trénujú. Keď dieťa podrastie, začína do rúk chytať farbičky, čmárať, vie zodvihnúť aj viacero predmetov naraz. V predškolskom veku dieťaťa je teda mimoriadne dôležité, aby dieťa na rozvoj jemnej motoriky žilo a tvorilo v čo najviac podnetnom prostredí. Nestačí dať dieťaťu do ruky mobil a tablet, hoci aj tým sa uňho jemná motorika rozvíja, je potrebné vymýšľať pre deti také aktivity, v ktorých sa jeho prsty do hry zapoja čo najviac.
Zopár nápadov, ako rozvíjať jemnú motoriku
Veľkým prínosom pre rozvoj tejto oblasti je to, ak dieťa zapojíte do domácich prác – vaľkanie cesta, polievanie kvetov, triedenie rôzneho materiálu a pod. Odborníci tiež odporúčajú zapínanie a rozopínanie gombíkov, zipsovanie zipsu, pripínanie štipcov na šnúru.
Prečo je správne rozvíjanie jemnej motoriky také dôležité?
Pretože dieťa pripravuje na písanie v škole. Áno, po nástupe dieťaťa do školy sa dieťa učí písať a je nesmierne dôležité, aby jeho svaly prstov boli na písanie uspôsobené. Dieťa má vedieť správne strihať, držať nožnice v ruke, kresliť oblúky a celkovo byť schopné zvládnuť písať prvotné oblúky, slučky a pod., ktoré ho pripravujú na písanie písaných písmen. Ak teda chcete, aby aj Vaše dieťa pekne písalo, je potrebné sa mu venovať nielen pri samotnom precvičovaní písmen, ale už pred nástupom do školy v čase jeho predškolského veku.